Субота, 20.04.2024, 05:59

Чувак.at.ua

Логін:
Пароль:
Категорії розділу
Книга світових помилок і вигадок [127]
Наш світ переповнений розумними книжками, ми з ранніх років безупинно щось пізнаємо, чомусь вічно вчимося. А мудрість Сократа, який знав, що він нічого не знає, актуальна в наші дні як ніколи. Багато фактів, які ми вважаємо незаперечними, насправді є відвертою вигадкою, а наші знання - помилковими. Ми живемо у світі повсюдного невігластва і загальних помилок, але соромимося в цьому зізнатися. Наведена інформація проливає світло на всім відомі "факти". У багатьох відношеннях це корисне читання: по-перше, задоволення гарантовано, а по-друге, після ознайомлення наше невігластво хоч не на багато, та зменшиться.
Статистика

Бібліотека усього цікавого

Головна » Статті » Література » Книга світових помилок і вигадок

Чому зникли додо?
а) На них полювали заради їжі.
б) На них полювали заради розваги.
в) Через зникнення звичним місцем існування.
г) З-за суперництва з іншими видами.

Маврикійського дронта, або додо (Raphus cucullatus), незмінно вважають символом двох явищ: мертвості і дурості.
 
Нелітаючиі аборигени острова Маврикій, додо еволюціонували в оточенні, вільному від наземних хижаків, і зникли з лиця землі менш ніж за сто років, тому що, по-перше, був знищений ліс - середа їх проживання, а по-друге, на острові значно розплодилися свині, щури і собаки, яких завезли колоністи. Неймовірно, але предками додо були звичайні голуби. Однак, на відміну від іншого всесвітньо відомого вимерлого виду, мандрівного голуба, що на цих птахів ніхто не полював заради їжі, оскільки м'ясо додо було практично неїстівним - голландці навіть називали дронта walgvogel, тобто «отвратний птах».
 
Португальське ім'я dodo теж не дуже "гладеньке", воно означає «бовдур». Дронти, відчуваючи себе в повній безпеці, зовсім не боявся людей, а тому нікуди не тікав і, отже, не представляв цінності для полювання. До 1700 року маврикійський дронт зник повністю.
 
Один ідіот, у 1755 році директор Ашмола - Музею історії природи та археології при Оксфордському університеті - вирішив, що їх опудало додо занадто попсоване жучками і міллю, щоб тримати його далі, і розпорядився кинути «сміття» в багаття. Це був єдиний в світі експонат додо. Працівник, що проходить повз намагався витягнути опудало з вогню, але йому вдалося врятувати лише голову і частину лапки.
 
Протягом довгого часу все, що нам було відомо про додо, грунтувалося на цих жалюгідних останках, кількох описах, трьох-чотирьох картинах маслом і жменьці кісточок. Навіть про динозаврів ми знали набагато більше. Лише у грудні 2005 року вченим вдалося виявити на Маврикії масове поховання дронтів, що дозволило більш точно відтворити зовнішній вигляд легендарної птиці.
 

З часу зникнення маврикійського дронта і аж до виходу «Аліси в країні чудес» в 1865 році про додо практично не згадували. Чарльз Доджсон (більш відомий як Люіс Керролл) викладав в Оксфорді математику і, швидше за все, бачив додо в музеї Ашмола.
 
У «Аліси в країні чудес» додо з'являється на сцені «бігу по колу» - змаганні, де «всі бігли коли хотіли і зупинялися коли хотіли» і де перемагають всі і кожен отримує нагороду*. Кожна з птахів у цій сцені - натяк на реальних осіб, присутніх на човновій екскурсії, коли Доджсон розповів свою історію в перший раз, а Додо, як вважають дослідники творчості письменника, - це сам Льюїс Керролл.
 
Ілюстрації Джона Теннієл швидко повернули дронту колишню популярність. Ідіома «dead as a dodo» (відживший свій вік) також відноситься до цього періоду.

* Термін «біг по колу» (caucus race) до Англії прийшов зі Сполучених Штатів і був переосмислений англійцями; зазвичай він вживався членами однієї партії в принизливому сенсі, коли мова йшла про партію супротивників. Можливо, Керролл вжив цей термін символічно, маючи на увазі, що члени комітетів різних партій зазвичай зайняті безглуздою метушнею, яка ні до чого не веде.
 
Категорія: Книга світових помилок і вигадок | Додав: chuvak (14.03.2010)
Переглядів: 2552 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]