Четвер, 25.04.2024, 16:56

Чувак.at.ua

Логін:
Пароль:
Категорії розділу
Книга світових помилок і вигадок [127]
Наш світ переповнений розумними книжками, ми з ранніх років безупинно щось пізнаємо, чомусь вічно вчимося. А мудрість Сократа, який знав, що він нічого не знає, актуальна в наші дні як ніколи. Багато фактів, які ми вважаємо незаперечними, насправді є відвертою вигадкою, а наші знання - помилковими. Ми живемо у світі повсюдного невігластва і загальних помилок, але соромимося в цьому зізнатися. Наведена інформація проливає світло на всім відомі "факти". У багатьох відношеннях це корисне читання: по-перше, задоволення гарантовано, а по-друге, після ознайомлення наше невігластво хоч не на багато, та зменшиться.
Статистика

Бібліотека усього цікавого

Головна » Статті » Література » Книга світових помилок і вигадок

Яка частина стручкового перцю є найбільш пекучою?
 
Ціле покоління телевізійних кухарів змусило нас повірити, що сама пекуча частина стручкового перцю - його насіння. Але це не так.
 
Правильна відповідь: внутрішня пластинка, на якій тримаються ці самі насіння. Платівка (або мембрана) містить найбільшу кількість так званого капсаїцину - речовини без кольору і запаху, яке і додає перчику його характерну пекучість.
 
Гострота стручкового перцю вимірюється за спеціальною шкалою, запропонованої у 1912 році американським фармацевтом Вілбур Сковіллом і названої його ім'ям. Проводячи перші тести, Сковілл розводив спиртові екстракти різних перців в підсолодженій воді. А потім давав групі дегустаторів пробувати різні сорти «чілі» у різних концентраціях до тих пір, поки ті не переставали відчувати пекучість. У результаті таких експериментів була виведена чисельна шкала, що показує питому гостроту стручкового перцю.
 
У перцю «халапеньо», приміром, показник гостроти становить 4500 одиниць за шкалою Сковілла (SHU), оскільки для втрати його пекучості його доводиться розводити в пропорції 1:4500. 
 
Найбільш пекучий перчик у світі росте в графстві Дорсет, на Південно-Західному узбережжі Англії. «Дорсетської нага» (naga на санскриті означає «змій») Майкла і Джой Мішо виріс на стеблі, привезеному з Бангладеш.
 
У 2005 році «нага» був протестований двома американськими лабораторіями і дав воістину «горлодерний» результат - 923 000 «сковіллей». Навіть півстручка «нага» зробить каррі повністю неїстівним, а стрескать стручок цілком - значить забезпечити собі пряму дорогу в найближчий госпіталь. Незважаючи на всі ці жахи, кожен рік в світі продається 250 тисяч стручків «нага».
 
Для повноти картини слід зазначити, що капсаїцин в чистому вигляді дає 15-16 млн одиниць за шкалою Сковілла. Він настільки пекучий, що експериментуючим з ним фармацевтам доводиться працювати в спеціальній «токсикологічній камері", забезпеченою потужними фільтрами, і в повністю закритих захисних скафандрах, щоб не допустити потрапляння повітря.
 
За різними оцінками, на сьогоднішній день у світі існує 3510 видів стручкового перцю.
 
Категорія: Книга світових помилок і вигадок | Додав: chuvak (06.03.2010)
Переглядів: 1377 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]