Субота, 20.04.2024, 01:20

Чувак.at.ua

Логін:
Пароль:
Категорії розділу
Київ [4]
Чудеса Києва
Автономна республіка Крим [6]
Чудеса Криму
Вінничина [2]
Чудеса Вінничини
Дніпропетровщина [1]
Волинь [2]
Чудеса Волині
Дніпропетровщина [3]
Чудеса Дніпропетровщини
Донеччина [1]
Чудеса Донеччини
Житомирщина [2]
Чудеса Житомирщини
Закарпаття [3]
Чудеса Закарпаття
Запоріжжя [1]
Чудеса Запоріжжя
Івано-Франківщина [1]
Чудеса Івано-Франківщини
Статистика

Бібліотека усього цікавого

Головна » Статті » Чудеса України » Закарпаття

Невицький замок
В документах даний замок згадується у 1317 році, хоча очевидно виник раніше. Замок, за легендою, повинен був захищати перш за все наречених, від чого й пішла назва замка...
 
Краса природи в Невицькому переплітається із романтикою минулого. Сиві мури древнього замку вінчають крутий скелястий пагорб над долиною. Трьома зяючими бійницями дивиться він на гори, що оточують його, на зелену долину Ужа. В документах даний замок згадується у 1317 році, хоча очевидно виник раніше. Народні перекази і легенди приписують спорудження замка слов’янській княгині ще до приходу угорських племен в Придунайську низовину. Замок, за легендою повинен був захищати перш за все наречених, від чого й пішла назва замка. Наречена місцевою говіркою - невістка. Потім слово "невістський" перетворилося на слово "невицький". Інша легенда приписує спорудження замка княжній на ім’я Погана діва.
 
 
Початок 14 століття в Угорщині, Словаччині і Закарпатті ознаменувався феодальними міжусобицями і боротьбою за королівську владу. Після тривалої смути на угорському престолі утвердився Карл-Роберт із неаполітанської династії Анжу. Закарпатці не визнали нового короля, вбачаючи у ньому ставленика папи римського, і взялись до зброї. Повстання, яким керував ужанський жупан Петро Петенко (Петуння), з перемінним успіхом продовжувалось більше п’яти років. Постанці, захопивши Невицький замок, перетворили його в свій оплот. Вони звернулися за допомогою до галицького князя. Галицька Русь, що на той час була розорена татарами і страждала від боярських незгод, не могла надати дійової допомоги. Тому повстання незважаючи на велику хоробрість повстанців, було придушано. Невицький замок впав у 1322 році.
 
Замок вперто не піддається руйнівним силам часу. Стіни його все зберіглись до висоти двох, а навіть трьох поверхів. Над ними велично стримить висока чотиригранна кам’яна башта. Одна із легенд говорить, що стіни мають таку міцність, тому що Погана Діва наказала домішувати у розчин молоко і яйця, що викликало великий голод. Замок оточений зовнішнім валом, за яким іде глибокий рів, а потім ще один кільцевий вал, на якому споруджена зовнішня фортечна стіна із трьома баштами. За нею іде другий рів, що оточує внутрішній замок. З боку річки Замкова гора різко обривається і там немає зовнішніх фортечних споруд. Замок вражає своєю архітектурно-художньою композицією, вмілим використання місцевості для воєнно-оборонної мети. Він має неправильну овальну форму. По середині невеличке внутрішнє подвір’я, в кам’яному монолітті якого видовбана криниця. З південного боку головні фортечні споруди з’єднуються вузьким коридором із боковою шистегранною баштою-барбаканом, яка має назву башти Поганої Діви. За легендою вона слідкувала із неї за дорогою.

Після придушеного повстання, яке згадувалося раніше, замок був подарований графам Другетам, рід яких володів три з половиною століття Ужгородом і всією Ужанською долиною. Деякі із володарів цього замку були розбійниками і навіть фальшивомонеччиками. За деякими даними в середині 17 століття замок був зруйнований трансільванським князем Дьєрдєм 2 Ракоці.
 
Минали роки і сторічча. В гордій самотності стояв овіяний легендами замок А навколо нього йшло своїм руслом життя. Дійшовши до наших часів - замок змінився невпізнанно. Насамперед він був реставрований, працює турбаза "Верховина" по сусідству, були збудовані мости і асфальтована доріжка, що веде майже під самий замок. Тут під стінами старовинного замка, зустрічається далеке минуле із сучасним.
 
Категорія: Закарпаття | Додав: chuvak (13.12.2009)
Переглядів: 1900 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]