П`ятниця, 29.03.2024, 14:34

Чувак.at.ua

Логін:
Пароль:
Категорії розділу
Київ [4]
Чудеса Києва
Автономна республіка Крим [6]
Чудеса Криму
Вінничина [2]
Чудеса Вінничини
Дніпропетровщина [1]
Волинь [2]
Чудеса Волині
Дніпропетровщина [3]
Чудеса Дніпропетровщини
Донеччина [1]
Чудеса Донеччини
Житомирщина [2]
Чудеса Житомирщини
Закарпаття [3]
Чудеса Закарпаття
Запоріжжя [1]
Чудеса Запоріжжя
Івано-Франківщина [1]
Чудеса Івано-Франківщини
Статистика

Бібліотека усього цікавого

Головна » Статті » Чудеса України » Закарпаття

Музей лісу і сплаву на Чорній Річці
У середині ХІХ століття на Чорній Ріці були збудовані дві греблі для сплаву лісу з гір у долину. Одна з цих гребель, споруджена за проектом австрійського інженера Клаузе, збереглася до нашого часу, саме на ній і влаштований єдиний у Європі Музей лісу і сплаву.
 
Тут можна побачити підйомні механізми XVIII - XIX століття, які піднімали ворота, щоб відкрити шлях плотам, опори, крізь які випускали плоти-бокори, мости, дерев'яні жолоби, якими спускали деревину з лісосік, різні транспортні засоби, стайню, колибу...

Документи свідчать, що під час будівництва греблі від спалахів епідемій і тяжкої праці загинуло багато робітників. Спочатку гребля не мала покрівлі, кілька разів її ремонтували та вдосконалювали. Реставраційні роботи було проведено аж у 1973 році. Під час реконструкції в основному були збережені навіть колишні конструкції.
 
На штучному озері, яке утворилося перед греблею на річці Озерянка (лише після греблі вона має назву Чорна Ріка) перед унікальною гідротехнічною спорудою було обладнано плаваючий бокор. На протилежному березі колиба – житло лісозаготівельників. Ним користувалися робітники, які вимушені були жити віддалік від їхніх осель. У музеї експонуються старовинні знаряддя праці відважних лісорубів та плотогонів-бокорашів.

З утворенням НПП «Синевир» з'явилася ідея повністю відновити вигляд унікальної греблі. На початку другої половини 90-их років працівники парку на чолі з головою профкому Федором Матійчиним розпочали відновлення гідротехнічної споруди у повному обсязі. Були виконані роботи на загальну суму більш ніж 200 тис. грн., внаслідок яких над греблею з'явилося приміщення, а в ньому розгорнута музейна експозиція. Відкривалися, як і в давні часи, основний (для спуску бокорів) і бокові (для спуску зайвої води) шлюзи.
 
 

Гребля була готова виконувати демонстраційні запуски бокорів (дараб) для сплаву униз Чорною Рікою. Цей вигляд повністю відновленої споруди можна побачити на фото вгорі. На жаль, паводок небувалої руйнівної сили, який відбувся у листопаді 1998 року, звів нанівець зусилля будівельників НПП «Синевир». Основна частина гідротехнічної споруди була знесена водою. Наступний паводок, який пройшовся ріками Закарпаття через три роки, знову завдав греблі чималої шкоди. Завдяки самовідданості працівників НПП «Синевир» вдалося врятувати більшість експонатів музею, розгорнутого на греблі. Тож нині ця споруда існує в усіченому вигляді, ремонтні роботи через брак коштів тривалий час не здійснюються. Фото, яке демонструється на цій сторінці, дає уявлення про руйнування, завдані греблі, водночас нагадує про обов'язок сучасників усе-таки повернути Чорній ріці історичну, півторасотлітню будівлю.

Музей, який продовжує діяти в уцілілій частині греблі, є унікальним за підбором експонатів і, звичайно, чекає на своїх відвідувачів. Відвідування музею платні, екскурсії проводяться в супроводі екскурсовода.
Поряд із Музеєм лісу і сплаву зведено двоповреховий готель (на фото). Доволі скромна за набором послуг споруда є цілком доступною за цінами. В ній туристи зупиняються за наявності вільних місць із дозволу коменданта музею. На території Музею лісу і сплаву діє і колиба, де туристи можуть приготувати їжу на відкритому вогні, або, за попередньою домовленістю з комендантом, замовити їжу (для групи).
 

Від Музею лісу і сплаву починається підйом на природний об'єкт – високогірне озеро під назвою Озірце. Площа природної водойми – близько 1 га. Підйом здійснюється маркованою туристичною стежкою.
 
 
 
 
 
 
 
Категорія: Закарпаття | Додав: chuvak (13.12.2009)
Переглядів: 7705 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]